czwartek, 23 stycznia 2020

Słuchając dawnych nagrań. Kirkpatrick i Scarlatti

Sonaty Scarlattiego to chyba jeden z najczęściej eksplorowanych fonograficznie obszarów muzyki klawesynowej (?). Znak zapytania wynika z tego, że do dzisiaj nie wiemy z całkowitą pewnością czy sonaty przeznaczone zostały na klawesyn czy fortepian. Sporządzony po śmierci Marii Barbary inwentarz należących do niej instrumentów specyfikuje zarówno te o mechanice piórkowej, jak i młoteczkowej. Jest tam nawet specjalny, zbudowany dla Marii Barbary przez Diego Fernandeza instrument de botones , w którym owe guziki umożliwiają płynną zmianę rejestrów.
Ralph Kirkpatrick to wybitny, amerykański klawesynista; w swoim czasu jeden z guru klawesynowej muzyki. Choć był uczniem Landowskiej ustawił się w opozycji do ignorowania przez wielką klawesynistkę historycznych uwarunkowań wykonawczych krytykując bardzo mocno jej m.in. w ważnym artykule Fifty years of  Harpsichord Playing.
Ralph Kirkpatrick jest autorem stosowanego do dziś katalogu sonat oraz wyczerpującej biografii Scarlattiego. Również dowcipnego artykułu, który określa jako studium odwróconej muzykologii, w którym na niby udowadnia hipotezę, że prawdziwą autorką sonat jest Maria Teresa de Braganza.

Nagrania Kirkpatricka, dokonane na współczesnym modelu klawesynu (Neupert ?) do dziś urzekają. Kirkpatrick unika bombastyczności w interpretacji sonat, epatowania wszechobecnymi u włosko-iberyjskiego mistrza przerzutami rąk i skokami. Są zadziwiająco subtelne, wiele sonat nagranych zostało na oszczędnej registracji. Brzmienie czasem wydaje się nieco klawikordowe; wydaje się, że Kirkpatrickowi zależy na osiągnięciu wrażenia podobnej jak to ma miejsce w wypadku klawikordu mikrodynamiki fraz. Wynikające z możliwości "pedałowego", współczesnego klawesynu zabiegi registracyjne są niezwykle smakowite i trafne artystycznie (choć oczywiście, z punktu widzenia dzisiejszego klawesynisty, niekoniecznie "stylowe").

Informacje o działalności - artystycznej i muzykologicznej Kirkpatricka - znaleźć można na prowadzonej przez Meredith Kirkpatrick stronie :
http://library.bu.edu/c.php?g=268287&p=1790232



Zaś nagrania sonat Scarlattiego znaleźć można tu:

https://www.youtube.com/watch?v=vD61QgfnOBM&t=1146s
https://www.youtube.com/watch?v=KhIOoE8Xyd0&t=26s
https://www.youtube.com/watch?v=ojYLRZguWyA&t=591s


Brak komentarzy: