poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Dzień otwarty klasy klawesynu

Od kilku lat pielęgnujemy tradycję „dnia otwartego” klasy klawesynu. Ponieważ nie mamy tylu kandydatów co np. pianiści (swoją drogą, trochę marny ich los jeśli chodzi o perspektywy zawodowe... współczuję...i zachęcam do klawesynu !!) nasz „dzień otwarty” jest również imprezą dla naszych fanów, sympatyków, ludzi ciekawych świata, muzyki, wiedzy ... Takich ciekaweuszy pojawiło się trochę 13 kwietnia, co mnie bardzo, bardzo  ucieszyło.
Dzień otwarty to dla mnie to również okazja zaproponowania studentom innych form aktywności; na przykład pokazania ich pracy nad redakcją prac pisemnych. W naszej klasie nie są one przypadkową kompilacją bezmyślnie  przepisywanych przestarzałych książek z biblioteki. To ważny moment studiów, również okazja do rozwinięcia własnych zainteresowań. Najlepiej, jeśli w przyszłości komuś się to pisanie przyda. Nie kontynuujemy tradycji polskiej fikcji akademickiej ...
W tym roku mieliśmy dwa takie ciekawe studenckie wykłady – Maurycego Raczyńskiego o Elisabeth Jacquet de la Guerre – najbardziej kobiecej z klawesynistów francuskich (była poważanym wirtuozem i kompozytorką na równi z mężczyznami; co w tamtych warunkach nie było oczywiste) oraz Anny Wiśniewskiej o fizycznych aspektach dźwięku klawesynowego i fascynującej analizie dźwięku różnych posiadanych przez nas instrumentów (tytuł : „Czy dźwięk klawesynu jest ciekawy?)
A my – kadra – w tym wypadku Marek Pilch i ja prezentowaliśmy nasz klawesyn z klawiaturą pedałową wyposażony dodatkowo w kontakty MIDI. Martyna Pastuszka – reprezentująca klasy historycznych praktyk wykonawczych - opowiadała o odczytywaniu dawnych manuskryptów.  

Klasa klawesynu powinna być żywym centrum kontaktu z fascynującą muzyką klawiszową – również tą współczesną, również taką z wykorzystaniem dawnych fortepianów, klawikordów ... a czasem może i elektroniki. Trudno powiedzieć jakie będą zawodowe perspektywy muzyków za lat 10 – świat się zmienia i to chyba niekoniecznie w stronę większego umiłowania sztuki. To, co mogę im zapewnić ja tu i teraz to specjalistyczne umiejętności na najwyższym poziomie plus otwartość i umiejętność adaptacji.

Brak komentarzy: